Má vlast v srdci Evropy
Poznej ji a chraň
SOUTĚŽNÍ ŘÁD 10. ROČNÍKU CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽE
Soutěž vyhlašují Památková komora ČR ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže, Národním památkovým ústavem a Spolkem pro obnovu venkova.
SOUTĚŽNÍ OBLASTI
1. PÉČE O PAMÁTKU a její prezentace
Dobrovolnická, soustavná péče o vybranou památku (např. kříž u cesty, kapličku, část parku, památné stromy, technické památky, funerální památky). Monitoring stavu památek – zejména zanedbávaných a opomíjených – seznámení se s původem a historií určitého objektu či lokality; popis objektu, jeho historie, dobové fotografie, fotografie nového stavu.
2. KULTURNÍ DĚDICTVÍ a PODPORA TRADIC
Zpracování studie o hmotném či nehmotném kulturním dědictví, (např. místopisné historiografické situace regionu či obce, studie o významné osobnosti, organizaci či spolku) dlouhodobé vedení kroniky, či publikace k určitému tématu kulturního dědictví. Do této kategorie patří i obnova a udržování folklorních tradic, obnova starých lidových krojů, tanců, tradic, zvyků, jarmarků, poutí, hodů a jiných lidových slavností např. cechovních a hornických slavností, skok přes kůži, masopust, majáles, šibřinky, pašijové hry, dožínky živé betlémy atp. Spolupráce s regionálními muzei – např. záchrana drobných užitkových předmětů, technických památek, starého selského náčiní, nářadí, hraček atp. Budou hodnoceny jak tiskové materiály (knihy, publikace, materiály pro děti, informační letáky atp.), tak i podpora návštěvnosti vytvořením WWW stránek propagujících příslušnou památku; virtuální procházkové okruhy, informační tabule, tvorba naučných stezek atp. Spadá sem i uspořádaní výstav či kulturních akcí s tematickým vlastivědným zaměřením – významní rodáci, staré knihy a tiskoviny, pohledy, plakáty dobové fotografie apod.
3. ZAHRANIČNÍ PARTNERSTVÍ
Společná a vzájemná pomoc při péči o památky, obnova tradičních poutí a lidových slavností, navazování pravidelných partnerských vztahů v českých a moravských příhraničních oblastech. Do této oblasti spadají témata z prvních dvou, pokud jsou realizovány se zahraničním partnerem. Jde i o budování nových kulturně-historických aktivit sloužících k vzájemnému poznávání s našimi partnery nejen v Evropské unii; atp.
SOUTĚŽNÍ KATEGORIE
JEDNOTLIVCI
A – DĚTI do 15 let
B – MLÁDEŽ 15 až 18 let
C – JUNIOŘI 19 až 26 let
D – DOSPĚLÍ 27 a výše
K – KOLEKTIVY Družiny, oddíly, party, spolky i další NNO. Pro objektivní hodnocení jim bude přiřazena věková kategorie podle věkového průměru všech členů kolektivu.
Přihlásit se mohou jak přímí účastnící soutěže, tak mohou být přihlášeni (nominováni) i druhou osobou. Ve druhém případě bude přihlášený soutěžící o nominaci elektronicky informován a budou mu poskytnuty základní údaje o přihlašovateli.
Přihlášky a nominační přihlášky podávejte nejpozději do 31. 12. aktuálního roku!
Aktuální informace o konkrétním ročníku najdete na facebookovém profilu Památkové komory ČR.